18022018Pz
Son Güncelleme:Prş, 10 Ağustos 2017
Güncel:

Google Güvenine Darbe: Özel Verileri Toplamış


Google ile ilgili yeni bir sır ortaya çıktı. Alman yetkililerin konu üzerine gitmesi sonucunda Google özel veri toplama işlemi yaptığını kabul etti . Google’ın bu işi uzun yıllardır yaptığı anlaşıldı.

Google uzun bir süredir Street View adını verdiği bir web uygulamasıyla kentlerin ayrıntılı ve net görünmesini sağlayan çalışmalar yapıyordu. Bunun için Street View Arabaları kullanıldı. Üzerlerine yerleştirilen özel teknoloji ile sokak ve caddelerde dolaşan bu arabaların çektikleri fotoğraflar birleştirilerek Google Maps yoluyla kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Bu işlemler sırasında Street View Araçları, dolaştıkları kentlerde kablosuz internet bağlantılarını tarayarak özel verileri topladı. Google'ın bu şekilde 30 ülkede 600 GB veri topladığı ileri sürülüyor. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra Google özür diledi. Yapılan açıklamada, toplanan bilgilerin e-postalardan parçalar ve internet sörf bilgileri olduğu belirtildi. Bu durum; Google ürünlerini kullananlarda büyük bir tepki ve güvensizlik yarattı. Uzmanlar, kullanıcıların kablosuz internet bağlantılarını mutlaka şifrelemeleri gerektiğini belirtiyor.

Street View, Google Maps yoluyla sokakların net ve yakınlaştırılarak görüntülendiği bir web aracı. Bu ürün, Google’ın özel bir araç üzerine yerleştirdiği kameraların verdiği görüntülerin birleştirilmesi sonucunda çalışıyor. Resimde bir Street View Arabası görülüyor.

 

Etiketler: Google , Street View , Google Maps
Yorum Ekleyin
  • Henüz hiç yorum yok

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY