17112018Cts
Son Güncelleme:Çrş, 04 Temmuz 2018
Güncel:

Anadolu Öğretmen Liselerine Yeni Düzenleme


Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle sınıf mevcutları zorunlu durumlar dışında 30 öğrenci ile sınırlandırıldı. Yapılan başka bir değişiklik de şehit ve gazi çocuklarını ilgilendirmektedir. Anadolu Öğretmen Liseleri’nde öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri,

istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan koşulu aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılacak. Bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanı dikkate alınmayacak.

Yeni yönetmelikte okulların hazırlıkta 36, ara sınıflarda 40'la sınırlandırılan sınıf mevcutlarına da sınırlama getirildi. Okullarda her şube için öğrenci mevcudu 30'u geçemeyecek. Ancak şehit ve gazi çocukları için yapılan nakiller nedeniyle şube öğrenci mevcudu yüzde 10'a kadar artırılabilecek. Sınıf tekrarına kalan öğrencilerden dolayı şube öğrenci mevcudunun 30'u aşması halinde komisyon kararıyla aynı sınıf düzeyinde yeni şube açılabilecek.

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY